ATRAKCJE REGIONU

Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny "CZORSZTYN-SKI" zlokalizowany jest na północnych stokach góry Wdżar, która to góra ze zględu na ukształtowanie powierzchni i specyficzny mikroklimat stwarza wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, co roku ostatni narciarze zjeżdżają ze stoków nawet w końcu kwietnia. Do dyspozycji gości jest 6 tras o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane i oświetlone, co pozwala na bezpieczne korzystanie z tras zjazdowych, nawet do późnych godzin nocnych. Trasy te, obsługiwane są przez pięć armatek śnieżnych i dwa ratraki, przez co trasy są profesjonalnie przygotowane. Trasy narciarskie o różnej skali trudności zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Średnie nachylenie stoku wynosi 23%. Trasy zjazdowe posiadają nagłośnienie, przez co jazda staje się przyjemniejsza.

Trasy zjazdowe obsługiwane są przez następujące wyciągi:
1. Wyciąg orczykowy talerzowy z magazynem na orczyki firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 680 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 900 osób/godzinę. Atrakcją jest jego dwukrotne załamanie.
2. Wyciąg orczykowy talerzowy firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 460 m, zdolność przewozowa 700 osób/godzinę.
3. Wyciąg dla dzieci firmy TATRA POMA (Słowacja) - długość 90 m
4. Kolej linowa krzesełkowa 2-osobowa firmy GIRAK GARAVENTA (Austria) - długość 550 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 1200 osób/godzinę.
Wyciągi Szczawnica-Palenica
1. Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102 m, drugi o długości 250 m, różnicawzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,
2. Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,
3. Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m. homologowany przez władze FIS i PZN
- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,
4. Halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na górze Palenica

Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu- spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu - spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.


Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:
szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.
szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.
szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.
1. Krościenko -1 h - Tylmanowa - 1,45 min - Ochotnica Dln. - 50 min - Ochotnica Górna
2. Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1 h - Szlachtowa - 45 min - Jaworki - 1 ,45 min - Biała Woda
3. Krościenko - 45 min - Kras - 30 min - Szczawnica
4. Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1,15 min - Sewerynówka
5. Krościenko - 1,5 h - Dzwonkówka - 3 h - Przechyba - 1,5 h - Radziejowa - 2 h - Jaworki
6. Krościenko - 45 min - Dziadowe Kąty - 30 min - Grywałd
7. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h - Czorsztyn - 40 min
8. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h granica - 1 h - Czerwony Klasztor
9. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1,45 min - Sromowce Niżne
10. Krościenko - 4 h - Grywałd - 1 h Hałuszowa - 1,30 min - Niedzica
11. Krościenko - 4 h - Lubań 1,45 min - Ochotnica Dln.
12. Krościenko - 4 h - Lubań - 1 h - Krośnica
13. Krościenko - 1 h - Niwki - 20 min - Dziadowe Kąty
14. Relaks w okolicy górskich szczytów gwarantuje wspaniałe samopoczucie jeszcze na długo po zakończonym urlopie!

Park Linowy - to wspaniała forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu (dla dzieci, młodzieży i dorosłych). Park linowy to zespół zawieszonych przeszkód między drzewami na których możesz przeżyć ekscytującą przygodę na świeżym powietrzu sprawdzając swoje możliwości fizyczne i psychiczne. Wędrując między drzewami rozwijasz wytrzymałość, zwinność, równowagę i elastyczność. Dzięki tej podróży dbasz o swoją kondycję, figurę i sprawność fizyczną.

W parku czekają na was atrakcje umieszczone na wysokościach: kładki, belki, pętle, siatki i różnego rodzaju zjazdy. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku wysokości czy strachu.
Zobacz więcej: www.ablandia.pl

Wody mineralne - Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.
 
 
Realizacja: VERAKOM

Copyright © Pokoje do wynajęcia, Homiński Grzegorz - Krościenko nad Dunajcem